Leírás
Az Organit Réz+Kén növényvédő hatással is rendelkező lombtrágya hiánytünetek kezelésére.
Magyar termék.
A szezonban a réz- és kén hiányának megelőzésére, illetve lombtrágyaként a hiánytünetek szükség szerinti kezelésére ajánlott szántóföldi és kertészeti kultúrákban.
Biogazdálkodásban alkalmazható. (A Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. által az ökológiai gazdálkodásban felhasználhatónak ítélt készítményei között szerepel.)
A réz felszívódást segítő kelát formájában van jelen. Használatával nő a növények betegségekkel szembeni ellenálló képessége, javul a növények regenerálódó képességét. A termék EDDHSA kelátképzőt tartalmaz, Dudarit oldatban.
Hatóanyag tartalma
Tribázikus rézszulfát 350 g/liter bordói komplexben
Hatóanyag tartalom g/literre számítva: Cu: 74,28 g/liter; Ca: 37,14 g/liter (sűrűsége: 1,238 kg/liter)
A réz növényélettani jelentősége
A növények a rezet Cu2+ -ionos formában veszik fel a talajból, de kisebb különböző szerves komplexek formájában is képesek felvenni. Mozgékonysága a talajban nagyon kicsi, mely azonban a kémhatás csökkenésével (savanyodás) növekszik. Más kationok jelenléte befolyásolhatja a rézfelvételt.
A réz fontos szerepet játszik a fehérjeszintézisben, a szénhidrát-anyagcserében, részese a fotoszintetikus elektrontranszportnak. Számos enzim katalizálásában nélkülözhetetlen. A lisztharmaton kívüli gombabetegségek és a baktériumok ellen egyaránt hatékony.
A rézhiány tünetei
A rézhiány következtében a növények növekedése lassul, a levelek szürkészöldekké válnak, klorotikusak lesznek. A hiánytünetek mindig a fiatal növényeken jelentkeznek. Hiánytüneteivel elsősorban nagy szervesanyag-tartalmú talajokon, rézhiányos homokos podzol talajokon, illetve karbonátos talajokon találkozhatunk. Kezelésére talaj- és lombtrágyázást egyaránt alkalmazhatunk.
A rézre legjobban reagáló növények: kukorica, zab, herefélék, gyümölcsfélék, sárgarépa, cékla. Réztartalmú növényvédı szerek használatával a növények rézhiánya biztonságosan megelőzhető.
A kén növényélettani jelentősége
A kén fontos makroelem, mely a nitrogént, foszfort és a káliumot követően a 4. legnagyobb mennyiségben található alkotóeleme a növényi szervezetnek. A megnövekedett N, P, K ellátás mezőgazdasági növényeink termésszintjének növelése mellett azok S igényét is emeli. Adekvát mennyiségben növeli a zöldtömeget, serkenti a növények vegetatív növekedését, növeli a klorofilltartalmat, javítja a takarmánynövények emészthetőségét, valamint ízletességét. A kén fokozza az egyes trágyaanyagok hatékonyságát, növeli a növények károsítókkal és kórokozókkal szembeni ellenállását, azok biotikus és abiotikus stressz ellenálló képességét, így csökkenti a növényvédelem költségeit és javítja a termésbiztonságot. Szűkíti a növényi szövetek N:S
arányát, ezáltal csökkenti azok nitrát-, amid- és hidrogén-rodanid tartalmát (mérgező anyagok!).
Organit Réz+Kén lombtrágya felhasználása
legfeljebb 7-10 naponként! Almatermésű és csonthéjas gyümölcs ültetvényekben, valamint szőlő ültetvényekben a betakarítás után, lombullásig, szükség esetén a kezelés megismételhető. Lemosó permetezéshez tavasszal és ősszel 4 liter/ha dózist alkalmazzunk. 25 °C feletti hőmérsékleten perzselésveszély miatt felhasználása nem javasolt! Alkalmazása virágzásban nem javasolt.
Lemosó permetezéshez 3-4 %-os permetlevet kell készíteni.
Növény kultúra | Dózis (l/ha) | Alkalmazási idő |
---|---|---|
Almatermésűek (alma, körte, birs) |
3-4 liter/ha maximum 0,5 %-os töménységben |
Virágzás után majd szükség szerint, legfeljebb 4 alkalommal ismételve, az utolsó kezelés legalább 10 nappal a betakarítás előtt. |
Csonthéjasok (cseresznye, meggy, szilva, barack, mandula) |
3-4 liter/ha maximum 0,5 %-os töménységben |
Virágzás végétől szükség szerint, legfeljebb 5 alkalommal ismételve, az utolsó kezelés legkésőbb 21 nappal a betakarítás előtt. |
Bogyósok (szamóca, málna, köszméte, ribiszke, szeder) |
3-4 liter/ha maximum 1 %-os töménységben |
Szamócában palántázás és virágzás között szükség szerint, 1-2 alkalommal, majd betakarítás után szükség szerint. Málna, köszméte, ribiszke, szeder virágzás előtt szükség szerint, 1-2 alkalommal, majd betakarítás után szükség szerint. |
Szőlő | 3-4 liter/ha maximum 0,8 %-os töménységben |
Virágzás végétől a zsendülésig, legfeljebb 5 alkalommal, az utolsó kezelés legkésőbb 21 nappal a betakarítás előtt. |
Zöldségfélék (paprika, paradicsom, dinnyefélék, uborka, tökfélék, bab, borsó) |
3-4 liter/ha maximum 1 %-os töménységben |
A palántázás után 2 héttel elkezdeni és szükség szerint ismételve maximum 4 alkalommal, az utolsó kezelés legalább 7 nappal a betakarítás előtt. |
Gabonafélék (őszi búza, őszi árpa) |
3-4 liter/ha maximum 1 %-os töménységben |
Kalászhányáskor, majd szükség szerint, még 1 alkalommal ismételve, az utolsó kezelés legkésőbb 21 nappal betakarítás előtt. |
Cukorrépa | 3-4 liter/ha maximum 1 %-os töménységben |
A kelés után két héttel elkezdeni, majd szükség szerint, legfeljebb 3 alkalommal ismételve, az utolsó kezelés legkésőbb 21 nappal a betakarítás előtt. |
Burgonya | 3-4 liter/ha | A kelés után 2 héttel, majd szükség szerint, legfeljebb 3 alkalommal ismételve, az utolsó kezelés legkésőbb 7 nappal a betakarítás előtt. |
Eltarthatóság: Eredeti, zárt csomagolásban, száraz, hűvös, napfénytől védett, fagymentes helyen, szabályos növényvédő szer raktárban 3 év.
Növényvédő szerekkel és más termésnövelő anyagokkal történő együttes kijuttatása előtt keverési próbát szükséges végezni! Használat előtt felrázandó!
Munkaegészségügyi várakozási idő nincs.
Organit lombtrágya termékcsalád
Az Organit lombtrágya termékcsalád (EK-műtrágyák) első díjat nyert a Magyar Növénytermesztésért Termékdíj pályázaton. Magyar kutatások eredményeként tagjai sikeresen alkalmazhatóak a kiegyensúlyozott növényi életfolyamatok fenntartására, a magvetéstől egészen a növények életciklusainak végéig.
Mit jelent az EK műtrágya és bio minősítés?
Az EK műtrágya megjelölés arra utal, hogy európai közösségi és korlátozás nélkül használható. Úgy a kiskertben, mint a szántóföldön, nem kell hozza “jogosítvány”. Az ellenőrzést követő bio megfelelőséget (tanúsítvány) pedig a Biokontroll vagy egyéb más minősítő szervezet adja.
Ismerd meg az Organit termékcsaládot!
Az alkalmazkodó termesztéstechnológiát segítő, a növények saját védekező rendszerét stimuláló Organit bór, cink, kálcium, magnézium és vas készítmények a növények lombozatán keresztül hatnak. A növénytermesztésnek szüksége van olyan természetes alapanyagokra, amelyek megfelelő mikro- és makroelem-pótlásra képesek. Ez az öt bio kelát a szőlészettől a gyümölcsösön és kalászosokon át a kapásokig számos növénykultúrának jelent gazdaságos megoldást. A kutatások 2013-14-ben kezdődtek, 2016-17-ben került piacra itthon, majd külföldön a magyar termék. Gyártó: AGROTERM Kft.
Az Organit lombtrágyák tápelemei EDDHSA (C18H20O12N2S2) kelátképzőt tartalmazó dudarit oldatban találhatók.
A dudarit barnaszénből őrölt, Magyarországon előállított termék, amely magas szervesanyag és huminsav koncentráció mellett jelentős foszfor, kálium és mikroelem tartalommal rendelkezik. A mezo- és mikrolemeket a kelátképző EDDHSA (C18H20O12N2S2) tartja növények által felvehető formában.
Termesztett növényeink környezetkímélő védelmét az agrotechnikai eljárások és a betegség-ellenálló fajták nemesítése mellett a klasszikus értelemben növényvédő szernek nem minősülő, a növények saját védekező rendszerét stimuláló készítmények nagyobb arányú felhasználásával lehet hatékonyan és gazdaságosan megoldani. Az organit termékcsalád ehhez kínál természetes, környezetkímélő és szélsőséges időjárási helyzetekben is biztos segítséget.